пʼятниця, 15 січня 2021 р.

звіт про роботу бібліотек з дітьми Рахівської ЦБС за 2020 рік

 

         Протягом 2020 року робота книгозбірень з дітьми Рахівської ЦБС була спрямована на виконання основних завдань і напрямів діяльності, зазначених у річному плані роботи бібліотек, була зосереджена на :

·        Обслуговуванні користувачів з урахуванням їх інтересів;

·        Забезпеченні вільного доступу до інформаційних джерел як друкованих  так і електронних, виховання інформаційної культури в дітей для пошуку необхідної інформації;

·        Уміння володіти пошуком інформації;

·        Доносити інформацію швидко і якісно користувачеві;

·        Навчити  користувачів володіти інформаційною культурою:

·        Допомогти усвідомити значення інформації для особистого розвитку;

·        Підвищенні соціальної ролі книгозбірні;

·        Збереження та використання фонду документів;

·        Співпраця з шкільними та позашкільними закладами  клубного типу;

·        Змістовне дозвілля дітей як в межах так і за межами бібліотеки протягом року та під час канікул.

·        Пошук нових форм роботи;

·        Участь у Всеукраїнському дослідженні «Незадоволений запит користувачів».

·         Проводилась робота з боржниками – дітьми для повернення книг - це нагадування по телефону, відвідування вдома та складання списків;

·    Основними функціями бібліотеки залишаються: загальноосвітня, виховна, інформаційна, економічна та культурно-просвітницька.

           Бібліотеки завжди були і є територією духовності знань, помічником в     освіті, професійному становленні, організації дозвілля.                                                                                                                                                                       В Рахівській централізованій бібліотечній системі  діють 36 бібліотек-філій які обслуговують дітей, районна дитяча бібліотека та 2 пункти видачі в яких теж обслуговуються і діти (пр. Вільховатий та пр. Стримба).

         З дотриманням  санітарно – гігієнічних  та  санітарно – протиепідемічних правил  при   бібліотечному  обслуговуванні  користувачів-дітей  відбулися  й  зміни в роботі книгозбірень по обслуговуванню та задоволенню читацьких потреб.

Виробнича діяльність

    Національний карантин вніс значні корективи у бібліотечне життя і нашого району. Бібліотека була зачинена але ми старалися на блозі нашої бібліотеки і у мережі Фейсбук  надавати користувачам хоч невелику але потрібну інформацію. 

     За звітний 2020 рік РДБ до читання залучено 1594 користувачі у тому числі до 7 років 207  дітей до 15 років 1521, учнів 10-11 класів 43 .

      Обслужено відділами обслуговування та читальною залою 2605 у т.ч. 2531 діти від 6 до 15 років. Відвідування бібліотеки користувачами складає  13263 в середньому кожен читач відвідав бібліотеку 8 разів. Документовидача  становить 26343 примірники книг і періодичних видань.  Видано дітям 25656 пр. документів 20427 книг і 5229 період. видань.

      Книгозбірнями системи залучено 8840 та обслужено 11738 дітей, у т.ч. 1362 до 7 років. Відвідування бібліотек складає 91563 тобто в середньому відвідали діти бібліотеку 10разів.

Інформаційне та довідково-бібліографічне обслуговування

користувачів-дітей

            Протягом року відділами РДБ здійснювалось довідково-бібліографічне та інформаційне обслуговування різних груп користувачів. Видано усних довідок   - 628 , та письмових - 2 .

      Ведеться картотека індивідуальної інформації. 11 користувачів індивідуальної інформації зверталися за інформацією та були повідомлені про нові надходження 29 разів. Бібліотекою надається вільний та безкоштовний доступ до Інтернет – ресурсів. Віртуальне відвідування блогу дитячої бібліотеки за весь період 50000 за рік 18580.

     У січні місяці до нас завітали учні-першокласники школи №4  на екскурсію.    Проводилося  індивідуальні рекомендаційні бесіди і надавалася допомога в підборі книг.


        При поверненні книг з читачами велася бесіда про прочитані книги. Книга — одне з найбільших див, створених людиною. З неї ми дізнаємося про минуле та сьогодення, вона веде у захоплюючу подорож по країні знань.

          Для учнів 1-4 класів проводилися екскурсії по бібліотеці. Цікавинкою   для   дітей    став бібліотечний урок «Мандрівка книжковим містом» проведений у вересні   місяці.     В    ході     якого  відбулося знайомство з бібліотекою з правилами її користування.

По ЦБС видано всього довідок дітям 3891 та 5 письмових.

Формування та збереження бібліотечного фонду

     Одним з головних питань діяльності бібліотек  Рахівської ЦБС залишається формування бібліотечних фондів, адже хочеться, щоб діти і в районних, і в сільських бібліотеках мали можливість читати нову дитячу книжку, познайомитися з новим дитячим журналом. Робота бібліотеки не буде мати бажаного результату та відповідного ефекту, а лише транслюватиме застарілі соціальні стереотипи, без повноцінної інформаційної підтримки та поповнення бібліотечного фонду новою літературою.

       За звітній рік надійшло 525 назв та 2743 примірники дитячої літератури до бібліотек системи, у порівнянні з минулим роком надходження зменшилося на (-857) , надійшло на одного читача 0,3 прим. док. надходження за видами складає: 731  книги і 2012 період. видань. 100 відсотків становить надходження державною мовою. За джерелами надходжень переважають періодичні видання 2012 пр. , в дар від користувачів та організацій  307  з них 230 пр. подаровано Фундацією Дарини Жолдак , за державною програмою УІК надійшло 394  прим. за регіональною програмою 7, відшкодовано користувачами 23 книги.

      Районна дитяча бібліотека отримала 415 назв і 526 примірників документів. Більшу частину від надходжень (80,2%) складають неперіодичні видання і (19,8%) періодика. У порівнянні з 2019 роком надходження збільшилося на +19 , надійшло на 1 користувача  2,5 примірники. (100%) надходження державною мовою. Книги які отримали протягом року були представлені на блозі бібліотеки. Український інститут книги проводив конкурс по відбору бібліотек для поповнення фондів за державні кошти. І наша бібліотека як і більшість бібліотек області пройшла цей відбір. 20 грудня 394 книги надійшли у ВОФ.

      Однією з прикмет літературного процесу в Україні є розмаїття періодичних видань. Однак, поряд з тим, виникає проблема передплати періодики в достатній кількості для нашої бібліотеки. На жаль кошти з року в рік залишаються ті ж самі, а передплата підвищується. Тому для бібліотек передплачено щоразу на один-два журнали меншеЯкщо за звітній рік для кожної бібліотеки було передплачено 5 назв то на поточний рік 3. Так само і для РДБ було 8 стало 6.

           У дитячій бібліотеці фонд розкрито постійними міні-виставками: зокрема     "Моя країна -Україна", "Це моя батьківщина","Святкуємо разом", "Стежками славної України", "Сучасна дитяча проза", "Загадкова природа",  "Хіт-парад новинок", "Батькам і малечі на цікавий вечір", "Від казочки до казочки". Важливе місце в роботі посідає робота з батьками. Основною роботою є вивчення ролі сім’ї в читанні дітей. У бібліотеці  створено  куточок "Батькам і  малечі   на  цікавий   вечір".

                                                     

                                                            

       Відділ обслуговування 5-9 класів дитячої бібліотеки постійно працює над пропагандою та популяризацією книги та читання. Перше враження про фонди бібліотеки читач отримує, як правило, з оформлених у ній книжкових виставок.  Змістовному розкриттю книжкового фонду допомагають постійно діючі виставки: для користувачів середнього віку  Цікавою та корисною стала виставка «Кидай мишку – бери книжку». «Книжковий NEWboom». «Подорож в світ сучасної книги».


         Під час карантинних обмежень бібліотекарі проводили роботу з фондом книг, по виявленню застарілих, зношених, не профільних видань  та вилученню їх із книжкового фонду для складання актів на вибуття. Вилучено і списано 6027 примірників документів (59,1%) складають книги (3562) та (40,9%) періодика (2465). Вибуло  за мовами : (72,1%) державною, (26,5%) російською, (0,03%) угорською і (1,3%) румунською. За причин: (56,8%) зношена, (42,7%) морально застаріла, (0,44%) втрачена користувачами.

    У РДБ вилучено і списано 1465примірників книг, (99,4%) становить списання зношених книг це в основному для дошкільників та молодший шкільний вік  і (0,6%) втрачено користувачами.

   Наявний бібліотечний фонд для дітей у Рахівській ЦБС становить на 01 січня 2021 року 148584  примірників, у порівнянні з 2019 р. фонд документів зменшився на – 32841. За видами видань переважають книги 129814 (87,3%)  та (12,7%) періодичні видання 18770. За мовами:

·        Державною 90330 або (61,0%),

·        Російською 52142 або (35,1%),

·        Угорською 108 або (0,07%),

·        Румунською 566647 або (3,8%).

    В спеціалізованій бібліотеці для дітей  Рахівської ЦБС наявний книжковий фонд 21193 примірників в порівняні з минулим 2019 роком відчутне зменшення на -939 . оновився фонд за звітній рік 0.8. книго забезпеченість  на 1 читача 13,0, обертаність фонду 1,2. За видами видань

·        Книги 19398 або (91,3%),

·        Періодичні видання 1795 або (8,7%).

   За мовним складом переважає фонд документів державною (53,8%), (45,9%) російською та (0,3%) угорською мовами.

      Задовільнили діти свої читацькі  потреби, отримавши на руки 156599 примірників книг і періодичних видань  24,4% складає видача періодики, видача державною мовою 85,5%.

       На даний фактор зменшення вплинув карантин, адже половину року користувачів не обслуговувалося та і бібліотечні фонди недостатньо поповнилися новими книгами.

        Користувачі РДБ отримали на руки 26343 примірники книг 20578 і журналів 5765, у т.ч. дитяча видача складає 25656 примірників або (97,4%) від загальної видачі.

          В системі діє(21) клуб за інтересами. Для дітей бібліотекарі організували (202) заходи, з яких за межами бібліотек проведено 131. Відвідали заходи 7662 дітей. найбільше учасників заходів за межами бібліотеки 5605.

        Дитяча книгозбірня провела 24 масові заходи з них 14 заходів за межами бібліотеки на дитячому майданчику, відвідало заходи 408 людей у т.ч. і користувачі та відвідувачі бібліотеки.

         Свою діяльність працівники відділів обслуговування користувачів 1-9 класів та читальної зали РДБ спрямовують на популяризацію книг серед дітей, тим самим сприяють формуванню їхнього світогляду, надають реальну допомогу кожній дитині в задоволенні особистих читацьких інтересів, потреб, запитів. Стрімка зміна культурних та літературних пріоритетів у дітей, спонукає працівників до пошуку та впровадження інноваційних форм бібліотечної роботи з надання інформаційних послуг, використання нових комп’ютерних технологій в обслуговуванні користувачів та модернізації бібліотечних процесів. Значно змінилися технічні та технологічні підходи до проведення культурно – мистецьких заходів, як в стінах бібліотек, так і поза ними.

     6 березня 2020р.  для дітей молодшого    шкільного віку був проведений конкурс  «Ми читаємо Шевченка», на краще декламування віршів геніального поета. Дітей  було ознайомлено з життям і творчістю великого митця, його безмежну любов до рідної землі,  в кінці заходу з дітьми проведено вікторину-кросворд «Чи знаєте ви твори Тараса Шевченка» та озвучено книжкову виставку «Вогненне слово Кобзаря».

                 

      З гуртківцями «Світлячок» проведено заходи згідно плану роботи гуртка:

   В січні відбулося організаційне засідання, на якому було прийняття нових учасників та ознайомлено з правилами та обов’язками гуртка .

       У  березневі  дні, коли прокидається від зимового сну природа, коли зацвітають перші квіти, ми відзначаємо Шевченківські дні. Разом з  гуртківцями було проведено конкурс віршів «Сторінками Тараса Шевченка».  Діти ознайомились  з    творчістю   великого       генія  України Тараса Шевченка та декламували його вірші. В кінці заходу діти розгадували вікторину – кросворд «Чи знаєте ви твори Тараса Шевченка?», та були нагороджені грамотами.


    07 березня було проведено  майстер клас «Подарунок для мами». Захід підготовано в цікавій формі, з використанням  арт – проби на комп’ютері «Малюнок мишкою для мами». В розробці використано різні малюнки власноруч та з комп’ютера. Використано вірші привітання . Кожен користувач мав змогу підготувати листівку - привітання , коротко дітям бібліотекарка розповіла про історію виникнення свята.


      Щоб закріпити знання дітей про рідне Закарпаття, його природу, народні звичаї. Виховувати любов до рідної землі, мови, пісні, почуття гордості за минуле краю: 24.09.20р.  за межами бібліотеки на дитячому майданчику було проведено Краєзнавчу прогулянку «Люби і знай свій рідний край» прогулянка складалася з декілька зупинок які складались з цікавих запитань було весело і цікаво всі охоче давали відповіді на запитання.


            В цей день, 14 лютого не тільки освідчуються у коханні до близької  людини, але і в любові до бібліотеки, читання і книг. Найпалкіші користувачі, по-справжньому закохані у чудові ресурси, ефективні послуги та гарну атмосферу нашої бібліотеки виразили свою любов до районної дитячої бібліотеки.           


    У  вересні на площадці передрайонним будинком культури  було проведено  піар - акцію : « Мікс улюблених нових надходжень». Де діти ознайомилися, з новими книгами, які надійшли  в читальний зал.


    У  вересні місяці проведено майстер клас по виготовленню різних закладок в книги. Познайомила   юних майстрів  з історією  створення закладки для книги, та показала одну з технік їх створення, Всі швидко вловили, як це робиться. Створюючи закладки, дітки один наперед одного розповідали про свої улюблені книги.

З метою культурно-освітнього розвитку, формування у дітей та підлітків національної ідентичності, патріотичного виховання,  сприяння їх самореалізації та творчого розвитку, активного залучення творчої молоді до соціально-вагомої діяльності, Благодійний фонд  «Об’єднання світових культур» Український координаційний центр з підвищення правової освіти населення, Українська молодіжна правнича асамблея за підтримки Департаменту молоді та спорту Київської міської державної адміністрації, Міністерства  молоді та спорту України, проводили  Всеукраїнський конкурс малюнків та фотографій «Що для мене Україна?», приурочений до Дня Незалежності  України. Діти родини Романюк - активні користувачі Рахівської районної бібліотеки для дітей взяли участь у цьому конкурсі. Малюнки дітей було надіслано до Організаційного комітету конкурсу.

          Другий етап для переможців  Книгоманії  проходив у режимі он-лайн (online). Кожній дитячій бібліотеці  з Закарпатської обласної бібліотеки для дітей та юнацтва було надіслано творчі завдання для учасників-переможців «Кращий читач району-2020». Рахівський район представила переможниця, учениця 6 класу, активна користувачка бібліотеки с. Верхнє Водяне – Буташ Анастасія.    Допомогу у підготовці до Конкурсу надала завідувачка філією – Ганна Варга.


     Конкурс «Лідер читання» проводився у режимі он-лайн (online), участь в ньому взяла активна користувачка бібліотеки філії с. Верхнє Водяне, Євгенія Піпаш.


                                                 Бібліотечний «квілт» філій

 

 Піар акція до Всеукраїнського дня бібліотек «Мандруємо світом книг». (ф.В.Водяне)


        В  теплий серпневий  недільний день біля дитячого майданчика у Великому Бичкові працівники філії провели вуличну  акцію «Казкова поляна». Було накрито ігрову поляну   « Навіщо? Чому?Хто?Що?», де діти  відповідали на питання  та ознайомилися    з літературою даної тематики.  І на завершення нашої   акції діти ознайомилися з книжковою виставкою та зробили фото на згадку.

      Бібліокешинг під загадковою назвою «Скарб таємничий із книжкової полиці»проходив у філії пр.. Репегів. А слово яке чудернацьке – БІБЛІОКЕШИНГ! А знаєте, що воно означає? Слово походить від англ. cache - «схованка». Це гра, суть якої полягає у пошуку книг, які можуть бути заховані як у приміщенні бібліотеки, так і поза її межами. Отож пошуки були суперцікавими! Діти побували на Словниковій алеї – де познайомилися з різновидами словників, та здійснили пошук слів, на Краєзнавчому Проспекті діти здійснили пошук книг. Далі учасники бібліокешингу знайшли послання у пляшці (найактивніший учасник знайшов посилання). Наостанок потрібно було знайти на Майдані Привітному книгу, у якій знаходилася шифрограма, розгадавши яку діти дізналися про найцінніший скарб бібліотеки – це книги. 

       До  літного  чититання  дітей  та  дня  Родини  12  липня  під  відкритим  небом  на  лавці,  проведено  лавочку – читалочку  у філії пр. Тьовшаг « Грай. Відпочивай. Але  книжку  не  забувай».  На  дітвору  очікувало  невеличке  св'ято де вони  мали  змогу  погратись , почитати віршики  послухати  казочки, взяти участь  в  літературній  вікторині  «Хто казки  знає  той  відповідає»,  та  отримати  призи за  правильну  відповідь.


            Читання книг - – це велика духовна цінність, саме з цією метою була  проведена вулична акція для дітей  бібліотекарем пр.. Хмелів. «Книги можуть змінити життя на краще», під час якої була представлена книжкова виставка з імітацією повітряної кулі «Добрий світ улюблених книг» .  Але так як наша акція припала на День миру ми вирішили поєднати книгу і мир, адже книги навчають нас бути добрими, толерантними. То дітки не тільки знайомилися з книгами,  а  також взяли участь у створенні плакату «Мир у твоїх руках» та на згадку про цей день отримали в подарунок пам’ятки  «Чому варто читати». 

      День бібліографії у філії смт.Малий Бичків «Бібліографія-ключ до дверей  науки» спільно з шкільною бібліотекою для учнів-користувачів 6-7 класів. Шкільний бібліотекар – Кузьмик Т.М. ознайомила дітей з поняттям бібліографія та розкрила тему як користуватися бібліографічними покажчиками. Захід відбувся на шкільній площадці.  Протягом дня відбулася екскурсія  для учнів молодшого шкільного віку. Ознайомлено з новими книгами та періодичними виданнями. Також проводилась вікторина та  загадки про книгу.

     В Україні впевненою ходою  іде літо – пора сонця, тепла і відпочинку, і не зважаючи  на карантинні обмеження бібліотекар філії пр.. Плитоватий організувала книжкову галявину  біля бібліотеки «Книга+Я=Друзі». Бібліотекар  в ігровій формі знайомила дітей з   книгами різноманітної тематики які були представлені   на викладці, тим самим, пропагуючи книгу і читання  та  заохочення дітей до книжкового світу.      


       Кожен захід для наших користувачів – це свято, під час якого можна поспілкуватися, продемонструвати свої таланти. Бібліотека і надалі проводитиме заходи, які цікаві дітям, прислухатиметься до їхніх думок і побажань, буде популяризувати бібліотечні документи.  Хоча цей рік видався важким для всіх, але бібліотекарі сіячі доброго і мудрого  книжкового  слова  старалися  виховувати  підростаюче покоління книгою.

 

 

Заступник директора про роботі з дітьми                      М.БронтерюкНемає коментарів:

Дописати коментар