середа, 6 грудня 2017 р.

Хто такі гуцули?


            Майже всі гуцули не знають, звідки взялася їх назва. Суперечки істориків на цю тему йдуть вже дуже давно, але правдивої версії так ніхто і не довів. Я спробую відкрити завісу цієї дійсно таємничої назви, опираючись на румунське коріння назви, так як саме румуни і є її творцями. Гуцули в Карпатах оселилися в VII столітті нашої ери та представляли собою групу втікачів східнослов’янського племені білих хорватів.
          За переказами, гуцули щось не поділили з ватажками племені, тому і втекли далеко в гори, правда, гуцулами тоді вони ще не були. Оселившись на теперішній території Рахівського району Закарпаття, вони виявили, що вже по їх території через перевал в бік України йдуть обози румунів, які везуть сіль з солерудника, що знаходився в нинішньому Солотвині ( Slatina – румунською). Довгий час гуцули не звертали на це увагу, але прийшов один голодний рік, який примусив їх зібрати дань з обозів та купити в низинних районах необхідну провізію. 
            Спробувавши один раз, гуцули почали системно вимагати данину, і якщо її не отримували - нападали на румунів з бойовими сокирами. Тут і з’явилася назва гуцулів. "Huţulii (розбійники)", - кричали румуни та віддавали те, що у них вимагали. 
              Є таке село в Рахівському районі - Ділове. Легенди стверджують, що там гуцули ділили між собою румунську данину в Рахові. Вони рахували, хто скільки отримав, а в Ясінях ясінили (прогулювали). 
                     Така от коротка історія.
                    Микола Староста. 
                            Новини Закарпаття

Немає коментарів:

Дописати коментар